Google Ads Reklam Maliyetleri Nasıl Belirlenir?

google ads reklam maliyetleri

Google Ads Reklam Maliyetleri Nasıl Belirlenir?

()

Google, bize tüm dünya nüfusunda öncesinden belirlenen kriterler sayesinde hedef kitlenin neredeyse %100’üne ulaşmanızı sağlayan bir reklam sistemi sunmuştur. Bu sistemden faydalanmak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Google Ads Reklam Bütçesi belirlenirken reklamı verenler ve reklam yöneticiniz ile birlikte planlı olarak doğru analiz ve değerlendirmeler yapılarak tüm tarafların onayıyla belirlenmesi gereken önemli bir kısımdır. 

 

Google Ads olarak isimlendirilen ücretli reklam hizmeti, arama motorunda, internet sitelerinde ya da görüntülü yayın yapan sitelerde reklamlarınızı yayınlamasına izin vermektedir. Kampanyanızı oluştururken belirlediğiniz kriterleri doğru şekilde tespit ettiğinizde, diğer yöntemlere göre çok daha düşük maliyetli ve daha verimli bir reklam hizmetinden yararlanmış olabilirsiniz. 

 

Google Ads reklam bütçesini belirlerken hedeflediğiniz geri dönüşü sağlayabilecek nitelikte olması gerekir. Google Ads paneliniz tüm bu değerlendirmeleri yapabilmemizi sağlayacak Anahtar Kelime Planlayıcı aracını içerisinde barındırmaktadır. Bu aracın yanında yine Google Ads panelinde bulunan raporlama araçlarından faydalanabilirsiniz.

 

Google reklam fiyatları sonuç odaklı bir sistemle belirlenebildiği için reklamlarınızın gösterilmesi, yayınlanması nedeniyle hiçbir ücret ödemezsiniz. Sadece verdiğiniz reklamlara tıklayan kişiler olduğunda ve siteniz ziyaret edildiğinde ücretlendirilirsiniz.

 

Google Ads’de yaygın olarak kullanılan ücretlendirme modelleri şunlardır:

 

Tıklama Başına Maliyet ( TBM ) 

 

Reklamın her tıklanmasında bir birim ücretle fiyatlandırıldığı sistemdir. Birim tıklanma ücreti Google algoritmaları tarafından yapılan hesaplamalar sonucunda belirlenir. Sizin ve sektördeki rakiplerinizin verdikleri teklifler hesaplanır ve mevcut konumunuzu hak etmenizi sağlayan Ortalama Tıklama Başına Maliyet (Ort. TBM) belirlenir. Bu rakam toplam maliyetin hesaplanması amacıyla kullanılan birim maliyet yani Tıklama Başına Maliyet – TBM rakamıdır.

 

Maksimum Tıklama Başına Maliyet (Maks. TBM)

 

Google Ads sistemine sunduğunuz ve tıklama başına ödeyebileceğiniz en yüksek değeri belirttiğiniz maliyettir. Örneğin tıklama başına maksimum 2 TL ödemeyi kabul etmişseniz, yapacağınız toplam ödemenin hesaplanmasında kullanılan TBM rakamı 2 TL’yi geçemez. Ama bu durumda reklamlarınızın konumu ve gösterildikleri yerler ve sıralamalar değişebilir.

 

Görüntüleme Başına Maliyet

 

Reklamın bulunduğu sayfanın görüntülenme sayısına göre yapılan ücretlendirmedir. Reklamınızın yer aldığı sayfa her görüntülendiğinde ya da 1.000 kez görüntülendiğinde bu 1 birim olarak kabul edilir ve her birim belirlenen miktar üzerinden ücretlendirilir.
 

Reklam Maliyetlerini Nasıl Kontrol Edebiliriz ? 

 

Ne kadar harcama yaptığımızı kontrol etmek için bir günlük bütçe belirlememiz gerekir. Günlük bütçe her bir kampanya için maksimum harcama yapacağınız ortalama tutardır. Belirlemiş olduğunuz maksimum TBM teklifi açık artırmaya dayalı olduğundan, genelde maksimum TBM teklifinin altında bir ücret ödersiniz. Günlük bütçenizde bu duruma göre değişebilir ya da günlük bütçenizi maksimum %20 daha fazla tıklama olarak aşabilirsiniz. Bu %20 daha fazla tıklanma oranı kampanyanızın düşüş de olduğu günlerin telafisini sağlar. Fakat günlük bütçenizi aşsanız bile kampanyanızın bütçesi, bir aylık fatura sonunda bir aydaki gün ortalamasının (30,4) çarpımından daha yüksek bir ücret belirlemez.

 

Dilerseniz maksimum TBM tekliflerini düşürebilirsiniz, ancak teklifleri düşürmeniz durumunda reklam konumunuz değişir. Reklamlarınız vermiş olduğunuz TBM teklifine göre sağ tarafta, alt kısımda ya da ilk sayfanın dışında gözükebilir. İsterseniz TBM teklifinizi otomatik teklif olarak da verebilirsiniz. Ads, otomatik teklif verdiğinizde günlük bütçenize göre maksimum tıklama almanızı sağlar.

 

Eğer maliyetlerinizi düşürmek istiyorsanız kalite puanlarını güçlendirmeniz gerekir. 

 

***Kalite Puanı: Kalite puanı her anahtar kelimeye özgü belirlenen ve anahtar kelimenin reklam metni açılış sayfası ve reklamların kullanıcıların arama sorgusuyla alaka düzeyine göre belirlenen benzersiz ve her anahtar kelimeye uygulanan bir puanlama sistemidir. Faktörler baz alındıktan sonra her anahtar kelimeye 1 ile 10 arasında bir kalite puanı atanmaktadır. Anahtar kelimelerin kalite puanları performanslarına göre sık sık güncellenmektedir ve kalite puanımızın yüksek olması anahtar kelimemizin, reklamlarımızı daha yüksek bir konuma yerleştirerek daha düşük tıklama başına maliyet (TBM) sağlayacağı anlamına gelmektedir.

Kalite puanlarını güçlendirmek için uygun anahtar kelimeler seçmelisiniz. Anahtar kelimelere uygun reklam metinleri yazmanız kalite puanlarında artış olmasını sağlayabilir. Kalite puanlarınızı artırmanız için önemli olan bir unsur da anahtar kelimelerini yönlendirdiğiniz web sayfalarıdır. Web sayfalarınız anahtar kelimeleriniz ile alakalı olması gerekir. Kullanıcıların aradığı kelimeler ile alakalı olmanız tıklama oranınızı artırabilir. Bu şekilde kalite puanınızın artmasını sağlamış olursunuz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!