Sıkça Sorulan Sorular

Reklam vermek işimde bir fark yaratır mı?

Bu sorunun en kısa yanıtı elbette ki kesin bir “evet” tir.

İnternet sitenizi “web üzerindeki dükkanınız” şeklinde tanımlamak yanlış bir tabir olmaz. Bu açıdan bakılınca bu mecrada sattığınız ürün ya da hizmetleri her ne şekilde olursa olsun tanımtmanız kaçınılmazdır.

Tüm reklam kanalları düşünüldüğünde Google Adwords reklamları;

  • İşiniz için en doğru kitleyi hedef alma
  • Esnek bütçeler ile her ekonomik seviyeden kullanıcıya hitap etme
  • Reklamlarınızın bir sonucu olarak, yaptığınız yatırımın rakamsal ve elle tutulur veriler ile takip etme

açılarından diğer reklam türlerinden ayrılmakta, ön plana çıkmaktadır. işte bu yüzden dünya genelinde milyonlarca kullanıcı ve işletme işyerlerini Google reklamları ile bir adım öne taşımayı başarmışlatdır.

Reklam vermek için ne yapmam gerekir?

Kendi ticari hedefleriniz ile ilgili aşağıdaki üç konuya karar verip bizi aramanız yeterli olacaktır.

– Hangi ürün ya da hizmetlerimi ön plana çıkarmak istiyorum?

– Ürün ya da hizmetlerim nasıl bir kitleye hitap ediyor?

– Reklamlar için ne kadar bir bütçe ayırabilirim?

bu konulara karar verip bizleri aradığınızda satış temsilcilerimiz sizlere en uygun reklam stratejilerini önerecek, varsa sorularınızı yanıtlayacak, sizleri etkili bir reklam çalışması konusunda yönlendirecektir. Müşterilerimizin bizimle çalışmayı tercih etmesini sağlayan en önemli kriterlerden biri de budur. Çünkü sizin değerli vaktinizden çalarak bir şey yapmanıza gerek kalmaz, yukarıdaki kararlar konusunda dahi emin olmadığınız durumda uzmanlarımızdan yardım ve tavsiye alabilirsiniz. Reklamlarınız ile ilgili tüm çalışmalar tarafımızdan yapılıp istediğiniz her an size hesabınızla ilgili bilgiler iletilecektir.

Websitem yok reklam verebilir miyim ?

Evet verebilirsiniz. Temelde Google reklamları yapılan aramaya göre ilgili web sitelerini görüntüler. Ancak web siteniz olmadığı durumlarda Facebook vb. diğer sosyal ağlardaki sayfalarınızın Google’da üst sıralarda görüntülenmesini sağlayarak reklamlarınızı yürütebiliriz. Hatta e-ticaret sitelerinde oluşturduğunuz dükkan sayfanızın ( örn: sahibinden.com gibi ) reklamlarını gerçekleştirebilir, satışlarınızı arttırabiliriz.

Bu durumda hedef kitleniz reklamlarınıza tıkladığında ilgili sosyal medya hesabınızın sayfasına ya da online alışveriş sitelerinde yer alan dükkan sayfalarınıza ( Örn: sahibinden.com’daki dükkanınız gibi ) yönlendirilir.

Bunun yanısıra sadece Google reklamları değil, onun kadar etkili olan Facebook ve diğer sosyal ağ reklamlarını da web siteniz olmadan yürütebiliriz. Bunun için ilgili ağlarda bir hesabınızın olması ve işletmenize özel bir beğeni sayfası oluştrumanız yeterlidir ( bu konuda güçlük yaşıyorsanız ekibimiz reklam vermek isteyen müşterilerimize ücretsiz destek vermektedir ) .

Bu şekilde de son derece etkili reklam çalışmaları yürütmeniz mümkündür. Hatta bazı sektörler için öncelikli olarak bu gibi sosyal ağlarda reklam vermek daha akıllıca bir strateji olabilmektedir.

Sizinle görüşüp reklam vermeye karar verdim, sonraki adımlar ne olacak?

Kararlaştırdığımız bütçeyi hesabımıza yatırmanızı takiben teknik ekibimiz reklam çalışmalarınıza hemen başlar. Reklamınızı aynı gün içinde tamamlar ve Google reklamları için Google’ın, Facebook reklamları için Facebook’un, yani hangi kuruluşun reklam ağını kullanıyorsanız o kuruluşun onayına yollar. Reklamlarınız maksimum 3 iş günü içinde yayına alınır. Reklamlarınız yayına girdiğinde sizlerle iletişime geçerek bilgilendirme yapılır. Aldığınız reklam hizmetine dair faturanız adresinize gönderilir.

Ödemeyi mutlaka reklamlarım başlamadan önce mi yapmalıyım?

En hızlı ödeme yöntemi, satış temsilciniz aracılığıyla ya da dilerseniz sitemizdeki “HAKKIMIZDA” bölümünün altında yer alan Güvenli Ödeme Sayfasını kullanarak kredi kartı ile ödeme yapmanızdır.

Bunun haricinde yine “HAKKIMIZDA” bölümünün altında yer alan Banka Hesap Bilgileri sayfasında yer alan banka hesaplarımıza havale & eft yaparak da ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Güvenli Ödeme Sayfanıza güvenebilir miyim?

Elbette güvenebilirsiniz. Sayfamız 256 bit SSL güvenlik sistemi içermektedir. Bu sistem, günümüz teknolojisinde kullanılan en gelişmiş site güvenlik alt yapısıdır. Bu sistemin güvenilirlik seviyesine bir örnek vermek gerekirse; Türkiye ve Dünya’da hizmet vermekte olan bankaların internet siteleri aynı güvenlik sistemi ile korunmaktadır.

Reklamlar için ne kadar ödeme yapmam gerekir?

Bunun fiks bir ücreti yoktur, bu rakam tamamen sizin bütçenize ve reklamlardan beklentinize bağlıdır.

Total bütçenize bağlı olarak reklamınızın yayında kalma süresi veya konumu etkilenecektir. Yüksek bir bütçe ile başlarsanız daha yüksek tıklanma başı maliyetler vererek reklamınızı daha üst sıralara taşıma şansımız olabilir ya da üst sıraları hedeflemez ancak elimizdeki bütçe ile reklamınızın yayında kalma süresini maksimum uzatmayı hedefleyebiliriz. Bize ulaşıp müşteri temsilcilerimiz ile görüştüğünüzde reklamlardan beklentilerinizi, koşullarınızı, sektörünüzü, ürün ya da hizmetlerinizi göz önüne alarak bir bütçe önerisi sunacaklardır.

Her bir tıklamada ne kadar ücret öderim?

Bu rakam tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Her bir anahtar kelimeniz için bir tıklamada ne kadar bütçe harcayacağınız “tıklama başı maliyet” olarak adlandırılır. Başka kriterler de devreye girmekle beraber temel olarak tıklama başı maliyetiniz ne kadar yüksekse reklamınız o kadar üst konumda yer almaktadır.

Özel bir talebiniz yoksa sektörel ortalamaları ve son 12 ayın verilerini değerlendirerek ilk sayfada üst konumlarda yer alacağınız şekilde bir tıklama başı maliyet ile reklamlarınıza başlarız. Daha üst sıralarda yer almak gibi bir talebiniz olduğunda bunu bize iletebilir ya da kurumsal müşteri ara yüzünden herbir anahtar kelimeniz için ödediğiniz tıklama başı maliyeti şeffaf bir şekilde görebilir, tekliflerinizi artırabilirsiniz.

Reklam bütçemin haricinde size ne kadar yatırmam gerekir?

Reklamlara ayırdığınız bütçenin haricinde bize ayrıca bir ödeme yapmanız gerekmemektedir, bizim hizmet bedelimiz reklamlara ödediğiniz bütçenin içinden kesilmektedir.

Hizmet bedeliniz ne kadardır?

Yaptığınız yatırıma istinaden akılınıza gelen ilk sorulardan birinin “ne kadar hizmet bedeli ödüyorum?” olması son derece doğaldır. Bununla birlikte ajansın belirlediği hizmet bedelinin size fikir vermek açısından rakamsal olarak tek başına hiçbir anlamı yoktur. Bu noktada sorulması gereken daha önemli sorular ” hangi ajans reklamlarımı daha etkili yönetir? ” ya da ” hangi ajans reklama yaptığım yatırımın getirisinin daha yüksek olmasını sağlayabilir? ” olmalıdır. Bu iki soru için de aşağıdaki gibi örnekler daha açıklayıcı olacaktır;

Örnek : Reklam çalışmanız için ajansa vereceğiniz hizmet bedeli dahil 100 TL’niz olduğunu düşünelim. A Ajansı‘nın %1 hizmet bedeli belirlediğini, yani 99 TL’nizi Google bütçesi olarak yatırıp 1 TL’yi de kendi reklam yönetim hizmetine karşılık aldığını varsayalım. Buna karşılık B Ajansı ise %10 hizmet bedeli istiyor ve 90 TL’nizi Google bütçesi olarak kullanıp 10 TL’nizi de hizmet bedeli olarak alıyor.
İlk bakışta A Ajansı ile çalışmak daha avantajlı gibi görünüyor elbette. Ancak bütçeniz harcanırken A Ajansının anahtar kelimelerinizi doğru seçemediğini ya da doğru müşterileri hedefleyecek şekilde özelleştiremediğini, bu sayede aldığınız gereksiz tıklamalar ile bütçenizin % 50’sinin boşa harcamış olduğunu düşünelim. B Ajansı ile yapılan reklam çalışmasının başarısı sonucu tüm bütçenizin tamamının etkili bir şekilde kullanıldığını düşünelim. Bu senaryoya bakılınca A Ajansı sizin reklam çalışmanız için ancak 40-50 TL arası bir bütçeyi etkili kullanabilirken B Ajansı 90 TL’lik bir bütçeyi etkili kullanabilmiştir. Dolayısıyla ilk başta sadece hizmet bedelini değerlendirerek yapılan bir seçimin son değerlendirmede size daha büyük bir maliyet kaybına sebep olduğu görülmektedir.
Bundan daha önemli bir soru ve örnek ise ” hangi ajans reklam yatırımının daha fazla getiriye dönüşmesini sağlar? ” olmalıdır.
Yine aynı teklifleri vermiş olan A ve B Ajanslarını ele aldığımızda A Ajansının istediği %1 hizmet bedeline karşın 100 TL’lik bütçeniz ile size 500 TL’lik satış yaptırabildiğini, B Ajansının ise istediği %10’luk hizmet bedeline karşın 100 TL’lik bütçeniz ile 1000 TL’lik satış yaptırabildiğini düşünelim. Bu durumda elbette ki hizmet bedeli ne olursa olsun yatırımınıza daha yüksek getiri sağlayan B Ajansı ile çalışmak daha mantıklı olacaktır.
Dolayısıyla ajans tercihinde en önemli kriterler ajansın hizmet bedeli değilHİZMET KALİTESİ ve YATIRIMINIZIN GERİ DÖNÜŞ oranı olmalıdır.

Kaldı ki reklam kampanyanıza başlamadan hizmet bedeli rakamını tam olarak söylemek çok zordur. Çünkü her reklam kampanyası için ödenen bütçeye ve çalışmanın cinsine bağlı olarak tanımlanan bir takım bedelsiz ek hizmetler, ek bütçeler bulunmaktadır ( Örn: Dönemsel olarak değişen 5000 TL üzeri %10 ek bütçe avantajı kampanyası, bakiyeniz bitmeden yapılan ödemelerde KDV tutarı kadar ek bütçe avantajı, 1000TL ve üzeri bütçelerde banner tasarım hizmetlerinin ücretsiz olması vb. kampanyalar ) . Dolayısıyla en baştan hizmet bedelimiz şu kadar TL’dir demek yanıltıcı olacaktır.

Reklamlarım ne kadar süre ile yayında kalır?

Bunun standart bir süresi yoktur, bu süre her bir tıklanmada ne kadar harcamayı ( tıklanma başı maliyet ) tercih ettiğinize ve sizin reklamınızı kaç kişinin tıkladığına bağlı olarak değişecektir.

Kullanıcılar reklamlarınızı tıkladığında total bütçenizden bir miktar azalır. Toplam bütçenizin ne kadar dayanacağı reklamınızın nasıl bir konumda yayınlanmasını istediğinize ve kullanıcıların reklamınızı ne kadar tıklayacağına bağlı olarak değişecektir.

Bununla beraber reklamlarınızın yayınlanacağı tarih ve saatleri sınırlayabilir, dilediğiniz zaman yayınlamayı durdurup tekrar başlatabilir, harcamalarınıza günlük bütçe limitleri koyarak reklamınızın ne kadar süreceğini dilediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz.

Reklam konumlarımı nasıl takip edebilirim? Nasıl değiştirebilirim?

Reklam kampanyanızı şeffaf bir şekilde takip edebilmeniz için size bir kurumsal hesap oluştururuz. Bu hesabınıza kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapar tüm kampanyalarınızı, reklam gruplarınızı anahtar kelimelerinizi, bütçelerinizi, tıklanma sayılarınızı yani reklam çalışmanız ile ilgili tüm detayları takip edebilirsiniz. Dilerseniz müşteri temsilcimiz aracılığı ile dilerseniz dekurumsal hesap ara yüzünden kendiniz, istediğiniz anahtar kelime için tıklama başı maliyetleri değiştirerek o kelime için reklam konumunuzu ayarlayabilirsiniz.

Call Now Button