Yeni Nesil Sosyal Medya Deneyimi: ‘Clubhouse’ Nedir?

Yeni Nesil Sosyal Medya Deneyimi: ‘Clubhouse’ Nedir?

()

Eğer farklı ve yeni bir sosyal medya deneyimi arıyorsanız, son günlerde ‘Clubhouse’ adını mutlaka duymuşsunuzdur. Özel sohbet odalarında sesli şekilde iletişim kurabileceğiniz, kullanıcıların davetiye ile üye olabildiği Clubhouse adlı sosyal medya uygulamasını inceliyoruz.

Hepimizin sosyal medya deneyimi Facebook, Twitter, Instagram gibi yıllardır kullandığımız uygulamalar ile sınırlı. Fakat son günlerde farkedildi ki bu 3 uygulama içindeki özellikler artık kullanıcılara yetmiyor, çünkü asılsız haberlerin dolaştığı kalabalık ve güvenilir olmayan meydanlarda dolaşmak yorucu bir hal almaya başladı. Bundan dolayı farkına varmasak da her yeni bir uygulama geldiğinde hemen deneyimlemek istiyoruz. Özellikle son zamanlarda adı çok duyulan Clubhouse da bunlardan birisi haline geldi.

Şuanda “sese dayalı yeni nesil bir ağ” olarak tanımlayan Clubhouse, üyelerine özel sohbet odaları içerisinde sadece sesleri ile etkileşime girme olanağı sağlıyor. Platformda yer alan sohbet odaları, genelde belirli bir konu başlığı üzerine açılıyor ve diğer sosyal medya platformlarına nazaran bu odalar, oldukça olgun, eğitici ve geliştirici konuşmalara ev sahipliği yapıyor. Hatta dinleyici olarak girdiğiniz bir sohbet odasında konuşmak için sanki bir dersteymiş izin almanız gerekiyor.

Clubhouse nedir, ne işe yarar?

Clubhouse, görsel veya yazılı olarak herhangi bir paylaşımın yapılmadığı, etkileşimin sese dayalı sohbet odaları üzerinden sürdürüldüğü bir platform olarak öne çıkıyor.

Clubhouse, kullanıcılara yazılı ve görsel bilgilerin yol açtığı bilgi kirliliğinden arınmış bir ortam sunuyor. Başka bir deyişle amacından sapan ana akım sosyal medya uygulamalarının çoğunun düzenini ortadan kaldırıyor; fikir üretme ve bunları bilirkişi insanlarla, samimi olarak konuşma üzerine çalışıyor.

Clubhouse nasıl kullanılır?

Linkten Clubhouse uygulamasını iPhone ya da iPad cihazınıza indirin,
Kendinize bir kullanıcı adı belirleyin,
Gelen SMS ile üyeliğinizi onaylayın.
Henüz Android platformlarda kullanıma sunulmayan uygulamanın, ilerleyen dönemlerde geliştirilerek tüm platformlarda kullanıma sunulacağı belirtiliyor

Bu aşamanın ardından Clubhouse, sizin üyeliğinizi beklemeye alıyor. Fakat çevrenizde uygulamayı kullananlar var ise gönderdikleri davetiye ile bekleme aşamasını hızlıca pas geçebiliyorsunuz. Hesabınız onaylandıktan sonra uygulamayı ilk açtığınızda karşınıza pek çok sohbet odası çıkıyor. Konusu ilginizi çeken bir odaya katılıyor, dilerseniz fikirlerinizi belirtmek için el kaldırıp sohbete katılıyorsunuz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button