Yandex Metrica Nedir ?

yandex metrica nedir

Yandex Metrica Nedir ?

()

Yandex Metrica sitenizde ki akış trafiğini izlemenizi sağlayan ve Google Analytics mantığı gibi çalışan ücretsiz bir Yandex servisidir. Yandex Metrica web site trafiğini, dönüşümleri ve kullanıcı davranışlarını ölçmek için kullanılan önemli bir performans ölçüm aracıdır. Yandex Metrica Google Analytics kadar popüler olmasa da, Google Analytics’e göre önemli üstünlükleri bulunmaktadır.

Yandex Metrica ile, 

 • Sitenize gelen ziyaretçi sayısına
 • Sitenizde hangi sayfalarda gezindiklerine
 • Ticaret siteleri için satış raporlarına
 • Ziyaretçi ve oturum sayılarına
 • Sitede ve sayfada geçirilen sürelerine
 • Hemen çıkma oranına
 • Dönüşümlere
 • Ziyaretçilerin kullandığı cihazlar ve tarayıcı yazılımlara
 • Kitlenizin yaş ve cinsiyeti gibi demografik özelliklerine
 • Trafik kaynaklarına ve çıkış sayfalarına 
 • E-ticaret performansınızı kolaylıkla ulaşmanıza yardımcı olur. 

Kullanımı oldukça basit olan bu servisin raporlarından hızlı bir biçimde yararlanmaya başlayabilmeniz için http://metrica.yandex.com.tr adresinden üye olmanız gerekmektedir. Üye olduktan sonra Sayaçlar bölümünden  kendinize özel kodunuzu alıp internet sayfanıza ekleyebilirsiniz. Sitenizle ilgili veriler, sayaç kodunu internet sayfanıza ekledikten kısa bir süre sonra toplanmaya başlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken tüm sayfalarınızda Yandex Metrika’nın size özel olarak verdiği kodu <body></body> etiketleri arasında yerleştirmeniz gerektiğidir.

Google’dan farklı olan en önemli iki özelliği,

1- Ziyaretçi ve Oturum Kayıtları 

Sayaç kodu sayfaya eklendikten sonra tıklama, sayfa kaydırma, tuşlara basma ve fare hareketleri gibi ziyaretçilerin sitedeki tüm eylemlerini kaydedip ve bu kayıtları izleyerek ziyaretçilerin sitenizle nasıl etkileştiğini ve bazılarının neden dönüşüm aşamasına gelmeden ayrıldığını kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Böylece sitenize gelen günlük ziyaretçi ve sayfa gösterim sayısını öğrenebilir hem de yapılan ziyaretlerle ilgili diğer istatistiklere (Ülke, cinsiyet, yaş bilgisi, tarayıcı türü vs.)  büyük bir rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sitenin masaüstü, mobil ve üye girişi yapmış olan kullanıcılar için özel oluşturulmuş sayfalarının kayıtlarını karşılaştırarak sitenin kullanılabilirliğini değerlendirebilirsiniz. Önemli bir şey kaçırmamanız için günlük 150.000 oturuma kadar kayıt yapma olanağı sağlanmaktadır.

2- Tıklama Haritaları

Tıklama haritası, sitenizdeki tıklama istatistiklerini ölçmeye ve görüntülemeye yarayan bir araçtır. Bu haritada; bağlantı olmayanlar da dahil, sayfanın tüm öğelerinin üzerine yapılan tıklamalar görüntülenir. Bu şekilde, ziyaretçilerin sadece belirli bir sayfayla değil sitenin bir grup sayfasıyla (örneğin, sitenin belirli bir bölümüyle) etkileşimi hakkında toplanmış ve yapılandırılmış istatistiklere erişebilirsiniz.

Tıklama haritası; sitenin kullanılabilirliğini değerlendirmeye, daha çok tıklanan öğeleri ortaya çıkarmaya ve site ziyaretçilerine bağlantı gibi görünen ancak aslında öyle olmayan tasarım öğelerini belirlemeye yardımcı olur.

Haritadaki tıklamalar, sıklıklarına göre farklı renklerle vurgulanır. Haritada site sayfasının/sayfalarının toplam tıklama sayısı ve o anda sizin gördüğünüz alana düşen tıklamaların oranı belirtilir.

Son olarak Google Analytics ve Yandex Metrica içeriklerini karşılaştıracak olursak her iki sisteminde birbirine göre avantaj ya da dezavantajları olsa da en iyi iç görüleri çıkarabilmek için hem Google Analytics hem de Yandex Metrica’yı sitemize entegre etmek en doğru karar olacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
blank
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!