WhatsApp Business Nedir? Özellikleri Nelerdir?

whatsapp web

WhatsApp Business Nedir? Özellikleri Nelerdir?

()

Dünya genelinde yaklaşık olarak 1.3 milyar kullanıcıya sahip olan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Facebook tarafından satın alındıktan sonra bir takım yeniliklere giderek sıradan bir mesajlaşma uygulamasının ötesine geçti. WhatsApp, hem mesajlaşma platformunu finanse etmek, hem de SMS ile halledilen birçok işlemi kendi platformuna taşımak için WhatsApp Business’ı geliştirdi.

 

Peki, Nedir WhatsApp Business ?

 

WhatsApp Business, adından da anlaşılacağı üzere şirketlerin müşterileri ile iletişimini daha hızlı ve anında sağlamak için kullanılacak bir uygulamadır. WhatsApp Business sayesinde müşteriler ile işletmeler zaman kaybı yaşamandan hemen iletişime geçebilmesini sağlayann sosyal ağ platformudur.

 

Küçük işletme sahipleri düşünülerek oluşturulmuş ücretsiz özel bir Android ve iPhone uygulaması olan  WhatsApp Business, mesajları otomatik hale getirmek, sıralamak ve hızlı yanıt vermek için araçlar sağlar ve bu sayede müşterilerle haberleşmeyi kolaylaştırır. WhatsApp Business özellikle WhatsApp Messenger gibi görünmesi ve çalışması için tasarlanmıştır. Mesaj göndermekten fotoğraf göndermeye kadar, WhatsApp Messenger’da olan tüm özelliklerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Geçtiğimiz yılın ocak ayında Android versiyonu yayınlanan uygulamanın bu yılın ocak ayında da masaüstü ve web sürümü yayına alınmıştır. Şimdi Apple kullanıcılarını sevindirecek bir gelişme daha var, çünkü WhatsApp Business’ın iOS uygulaması da yayına alındı.

 

Özellikleri Nelerdir ?

 

  • GSM numarasına gerek duymadan kurulabilmesi

 

WhatsApp uygulaması kurulum aşamasında SMS ile doğrulama ister. Bu nedenle sadece SIM kartı takılı bir telefona ya da tablete kurulabilir. WhatsApp Business’ta ise böyle bir şart yok. İster 0850’li, ister 444’lü, isterseniz alan kodlu işletme telefonunuzu kullanarak, istediğiniz telefon ya da tablete kurabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, doğrulama aşamasında “Beni arayın” demek ve iletilen 6 haneli kodu girmek.

 

  • Çoklu kullanıcı desteği

 

WhatsApp Business’in bir özelliği de, aynı cihaz üzerinde hem kişisel hem de işletme hesabınızı kullanmanıza olanak sağlaması

 

  • Müşterileri kategorize edebilme

 

WhatsApp Business’ta müşterilerinizi özelliklerine göre kategorize edebilirsiniz. Böylelikle belirli bir gruba istediğiniz mesajı iletebilirsiniz.

 

  • Otomatik yanıtlar oluşturabilme

 

WhatsApp Business ile mesai saatleri dışında ya da telefonunuz yanınızda yokken yapacağınız çok basit bir ayarlama ile, müşterilerinize anında yanıt verebilirsiniz.

 

  • Özelleştirilebilir profil

 

WhatsApp Business’i işletmelerin tercihi haline getiren bir diğer özellik ise, kurumsal kimliklerini, müşterilerine daha kolay ulaştırabilmelerini sağlaması. İşletme profilinizi istediğiniz gibi özelleştirebilir, logonuzu, adresinizi, haritanızı, mail adresinizi ve web sitenizi müşterilerinize kolayca sunabilirsiniz.

 

  • İstatistik alabilme

 

WhatsApp Business’in işletmeler için faydalı bir özelliği de, mesaj istatistiklerini tek yerde gösterebilmesi. Gönderilen, iletilen, okunan ve alınan mesaj istatistiklerini gösteren uygulama, iletişim trafiğinizi ölçebilmenizi sağlıyor.

 

Sonuç olarak, WhatsApp Business insanların ve işletmelerin daha hızlı ve basit bir şekilde iletişim kurmasını sağlayamayı hedeflemektedir.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!