SSL Sertifikası Nedir ve Neden Önemlidir?

ssl sertifikası nedir

SSL Sertifikası Nedir ve Neden Önemlidir?

()

Teknoloji gelişmeye başladıktan sonra internet ve internet siteleri hayatımızda daha fazla yer edinmeye başlamıştır. SSL Sertifikası ise son günlerin en gözde kelimesi. Web sitesi sahipleri, online şirketler, web sitesi ziyaretçileri, online ödeme portallarını kullanan kişiler, kısacası internette hizmet veren herkes SSL Sertifikaları konusu hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Web sitelerindeki uygulama ile işlemler farklılaştıkça, meydana gelen veri trafiğini daha güvenli hale getirmek için SSL sertifikası zorunluluk haline gelmiştir. Birtakım süreçleri gerçekleştirdikten ve bu sertifikaya sahip olduktan sonra bu yeniliği web sitenize entegre edebilirsiniz.

 

Özellikleri:

 

  • Mesajların şifrelenmesi ve deşifre edilmesindeki güvenlik ve gizliliği sağlar.
  • Mesajı gönderenin ve mesajı alanın doğru yerler olduğunu garanti eder.
  • İletilen dokümanların tarih ve zamanını doğrular.
  • Doküman arşivi oluşturulmasını kolaylaştırır.
  • Tüm tekil internet adresleri için SSL kullanımı uygundur.

 

SLL Sertifikası Nedir ?

Herhangi iki nokta arasında bulunan veri iletişimini şifreli olan kanal üzerinden yaparak daha güvenli iletilmesini sağlayan ürüne SSL yani Güvenli Katman sertifikası denir. SSL sertifikası kullanmakta olan herhangi bir sunucuya gönderilen bilgilerin, şifreli olarak kullanılmasını sağlayan SSL, bu şifreleme ile verilere yalnızca şifreyi doğru girerek ulaşmayı sağlamaktadır.

1996 yılında bu güvenlik protokolünün 3.0 versiyonu çıkarılmış ve bütün internet tarayıcılarının desteklemiş olduğu standart bir güvenlik yöntemi haline gelmiştir. Bu sayede uygulama alanı da çok geniş olmuştur.

 

Ne İşe Yarar ?

İnternet aracılığı ile ticari faaliyetler yürütüldüğü zaman çevrimiçi hizmet veren kurum bilgilerini belirleyen SSL, elektronik bir şifre görevi üstlenir. Bu sayede internet kullanıcıları, web sunucusuna gizli olan bilgileri göndermek istediği zaman bu sertifika devreye girerek güvenli bir bağlantı kurulmasını sağlar.

SSL yöntemi ile gönderilen herhangi bir bilgi, yalnızca doğru adreste deşifre edilebilir, bilgi öncelikle şifrelenir ve gönderildikten sonra doğru kullanıcı tarafından bu bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.

 

SSL Sertifikası Neden Önemlidir ?

 

Web sunucusu ve siteyi ziyaret eden kişiler ile web tarayıcısı arasında kriptolanan iletişimi sağlayan SSL, özel ve gizli olan bütün bilgilerin siber saldırılardan korunmasını ve güvenli bir şekilde karşı tarafa iletilmesini sağlar. Bu aşamada bilgiyi gönderen ile bilgiyi alan kişilerin doğru olduğunu da garanti eder.

 

Dokümanların arşiv edilmesini kolaylaştıran SSL, iletilmiş olan tüm bilgilerin tarih ile zamanını doğrulamaktadır. SSL sertifikası üzerinde sertifika sahibinin adı, sertifikanın ne zaman sona ereceği ve sertifika numarası gibi bilgiler yer alır.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!