Sosyal Medyanın E-Ticaret’teki Rolü Nedir?

sosyal-medya-e-ticaret

Sosyal Medyanın E-Ticaret’teki Rolü Nedir?

Sosyal medya kullanımı günümüzde sadece bireysel ve toplumsal mesaj vermeden de öteye özellikle pazarlama , marka tanıtımı gibi bir çok faaliyet üzerinde etkisi azımsanmayacak ölçüdedir. Bu bakımdan birçok kurumsal firma tanıtımlarını ya reklam ajansları üzerinden yada kendi bünyelerinde oluşturdukları sosyal medya ekipleriyle gerçekleştirmektedir.
 
Diğer online kanallar gibi sosyal medya da e-ticaret sitelerine trafik yönlendirmeyi sağlamaktadır. Yararları genellikle e-ticareti yapılan ürünü fark etme ve değerlendirme aşamalarında gözlemlenmektedir. Satışla sonuçlanan karar verme aşamasında ise yeterince etkili olmasa da perakende sektörü bir istisnadır. Perakende özelinde, sosyal medya ağlarının, bilhassa da Instagram’ın kullanıcıları satın almaya yönlendirdiğini görmekteyiz. Sosyal medya ayrıca, takipçi kitlenizin sadakatini sürdürmesini de mümkün kılmaktadır.
 
Hangi sosyal medya platformu e-ticaret açısından daha önemli?
 
Günümüzde sosyal medya platformları arasında, e-ticaret satışlarına en çok etki eden mecra Instagram. Trafik açısından bakıldığında, sunduğu imkânlar sayesinde Facebook pazar lideri. Ancak bir markanın sadece Facebook’ta hedefleme yapması oldukça sınırlı bir yaklaşım olmaktadır Türkiye’de insanların yüzde 52’si aylık mobil sosyal ağ kullanıcısı. Bu rakamda YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter’ın payı büyük. Türkiye’deki internet kullanıcılarını yaş aralıklarına göre değerlendirirsek ülkenin e-ticaretiyle ilgili resmi daha net görebilmekteyiz.

 

sosyal medya alışveriş

 

Türkiye’de yaşa göre günlük internet kullanım oranları şu şekilde;
 
16-24 yaş arası % 95,
 
25-34 yaş arası % 91,
 
35-44 yaş arası % 87
 
Özetle e-ticaret siteleri için sosyal medyada ne yapılmalıdır?
 

  • Sadece ürün paylaşmayın
  • Sosyal medya içerik takvimi hazırlayın
  • Aynı içerikleri tekrar paylaşın
  • Paylaşımlarınızın indexlendiğini unutmayın
  • Güncel konuları takip edin

 
Dünya artık çevrimiçi reklam ve tanıtımlar sayesinde bilgisayarlarımıza taşınmış durumda bu hızlı gelişmelere firmaların ayak uydurması ve takip etmesi gerekmektedir. Bu sebepledir ki e-ticareti sosyal medya ile entegreli kullanan firmalar arasında bir an önce yerinizi almalısınız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
 
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!