SEO Nedir? Faydaları Nelerdir?

seo nedir-

SEO Nedir? Faydaları Nelerdir?

()

SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı ise, Arama Motoru Optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. Arama motorları SEO işlemleri ile, isminden de anlaşılacağı üzere, internet projelerinin arama motorlarına, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan  yapılan teknik kriter düzenlemelerdir. Aynı zamanda web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha iyi sıralamalar elde etmesi için sürekli geliştirme sürecidir. SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

 

SEO ÇALIŞMASININ FAYDALARI NELERDİR ?

 

 

  • Marka Kimliğinizin Oluşmasına ve Bilinirliğinize Katkı Sağlar

 

Bulunmuş olduğunuz sektör içerisinde, vermiş olduğunuz hizmetler kapsamında, sanal dünyada bulunabilir olmanız hem markalaşmanızı hem bilinirliğinizi kolaylaştıracaktır. SEO çalışmaları kapsamında ürün ve hizmetlerinize yönelik olarak belirlenecek olan anahtar kelimeler sayesinde, insanların size ulaşmasını kolaylaştıracaksınız. Belirlenen anahtar kelimeler kapsamında, site içi SEO ve site dışı SEO çalışmalarını düzenli ve eksiksiz olarak yerine getirdiğiniz takdirde; önce arama motorları daha sonra ise kullanıcılar sizi tanımaya başlayacaktır.

 

 

  • Kullanıcı Gözünde Güvenilir Gözükmenizi Sağlar

 

SEO çalışmalarının en önemli hedeflerinden biri de içerik ile uyumlu anahtar kelimeleri kullanarak, ilgili sayfayı arama sonuçlarında hep ilk sıralarda çıkarmaktır. Bu durum SEO çalışmaları açısından önemli olduğu kadar, kullanıcı gözünde de büyük öneme sahiptir. SEO çalışmaları, sizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlamaktadır. Doğal olarak bu da kullanıcıların size olan güven duygusunu güçlendirecektir.

 

 

  • Web Sitenizin Ziyaretçi Sayısını Artırır

 

SEO çalışmaları, bulunmuş olduğunuz sektördeki rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı ve öncelikli olarak kullanıcılara sizin ulaşmanızı sağlar. Başka bir deyişle, kullanıcının size ulaşmasını sağlar. Bir bütün halinde yapılan SEO çalışmaları ile vermiş olduğunuz hizmetler doğrultusunda, arama motorlarında hep üst sıralarda çıkarsanız. Bu durumda doğal olarak kullanıcıların arama sonuçlarında size ulaşmasını kolaylaştırır.

 

 

  • Satış Hacminizi Artırır

 

SEO çalışmaları sistemli ve kademeli olarak ilerleyen bir bütündür. SEO çalışmaları; erişilebilirliğinizi, bilinirliğinizi, marka imajınızı, güvenilirliğinizi, site trafiğinizi ve en nihayetinde satışlarınızı artırmaktadır. Kullanıcılar yapmış oldukları aramalar ile öncelikle sizin sitenize ulaşacaklar ve sitenizi ziyaret edeceklerdir. Bu ilk etapta site trafiğinizi artıracak ve ardından bu trafik satışa dönüşecektir. SEO çalışmaları kapsamında sayfalarınızın, ilgili arama sonuçlarında sürekli kullanıcıların karşısına çıkması, akılda kalıcılığınızı artıracaktır. Bu da bir başka arama esnasında kullanıcıyı size yönlendirecektir. Böylelikle SEO, kullanıcıların satın alma sürecinde etkin rol oynayacaktır.

 

 

  • Arama Motorlarındaki Sıralamanızın Kalıcı Olmasını Sağlar

 

Düzenli ve sürekli olarak yapacağınız SEO çalışmaları, arama motorlarında daima üst sıralarda olmanızı sağlayacaktır. SEO çalışmaları düzen ve disiplin isteyen bir süreçtir. Eğer düzenli ve sürekli olarak yapılırsa, arama motorlarındaki sıralamanızda daima en üstler olur. Ayrıca SEO çalışmaları, etkisini uzun süre göstermektedir. SEO çalışmalarına devam ettiğiniz süre zarfı içerisinde yapılacak olan komplike çalışmalar ile web siteniz daima ilk sayfada ve en üst sıralarda olmaya devam edecektir.

 

 

  • Düşük Maliyet ile Doğal Reklam Yapma Avantajı Sağlar

 

SEO çalışmaları, süreklilik isteyen bir süreçtir. Düzenli yapılan çalışmalar ise sizin uzun soluklu ve kalıcı olarak, arama motorlarında ilk sıralarda konumlanmanızı sağlar. Web sitenizin, arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak hem maddi bir yatırım hem de bir reklam faaliyeti niteliğindedir. Sonuçta reklam çalışmalarının amacı da kullanıcılara kendinizi göstermek ve markanızı tanıtmaktır. Bu bakımdan SEO çalışmalarına doğal reklam yöntemi denebilir. SEO, firmanız için yapacağınız geleneksel reklam çalışmalarına ve dijital pazarlama yatırımlarına kıyasla, maliyet açısından hem daha uygun hem daha fazla geri dönüş sağlamaktadır.

 

 

  • Tüketici Davranışlarına Göre Strateji Belirlemenize Olanak Tanır

 

SEO çalışmaları da web sitelerin trafik akışlarında büyük rol oynamaktadır. SEO çalışmaları kapsamında, siteye gelen ziyaretçilerin yukarıda bahsedilen kullanıcı davranışlarına göre analizlerinin yapılması, çalışmaların devamlılığı açısından çok önemlidir. Kullanıcılar hangi arama kelimeleri ile sitenize geldi? Arama sonuçlarında hangi anahtar kelimeleriniz tetiklendi? Kullandığınız anahtar kelimelerin ulaştığı kullanıcı sayısı ne kadar? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı; SEO çalışması ile bulabilirsiniz.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!