Pandemi, Yılbaşı Alışveriş Dönemini Nasıl Etkileyecek?

korona yilbasi

Pandemi, Yılbaşı Alışveriş Dönemini Nasıl Etkileyecek?

()

Aralık ayı birçok indirim ve fırsatların sunulduğu zamanlardan biridir. Bu dönemde alışveriş merkezlerine talepler oldukça yoğundur özellikle Black Friday indirimlerinin başladığı gün mağazalar önünde insanlar sıraya girer uzun kuyruklar oluşturur. Ancak bu yıl pandemi nedeni ile alışveriş yapmak geçtiğimiz yıllara göre daha farklı olacaktır. 

Türkiye’deki tüketicilerin %33’ü koronavirüs öncesine göre online alışverişe yönlendiğini belirtiyor. Bu durumda perakende satış yapan firmaların normalde yaptıkları planlamalardan daha farklı bir yol çizmesi gerekiyor. 

  •   Kullanıcılar mağazada alışveriş yapmadan önce internette araştırma yapıyor 

Ürünlerin stok durumu,  en yakın mağaza, yerel bulunabilirlik gibi faktörlerin öncelik kazanması ile günümüzde daha fazla tercih edilebilir oldu. Alışveriş yapanların %56 ile 81’inin ürünü satın almadan önce mağazada olup olmadığını internetten kontrol ediyor. Dünya genelinde ise “ yakınımdakiler” aramasının %100’den fazla artması firmaların doğru bilgileri sunmasının önemini gösteriyor. 

Yerel mağazalardan alışveriş yapma artışı yılbaşından sonra da devam etme olasılığı yüksek. Küçük yerel işletmelere de yönelimin fazla olacağı da düşünüldüğünde alışveriş yapacak olanlara yerel kampanyalar ile birlikte çalışma saatleri, mağazada stoktaki ürünler gibi bilgileri doğru şekilde sunarak farklı konumlarda mağaza yakınlarındaki kullanıcılara ulaşılabilir

  •   Kullanıcılar mağazada alışveriş yapmanın daha güvenli ve dijital yollarını kullanacak. 

Artık alışveriş yapılırken önceliklerden biri de güvenli şekilde süreci tamamlamak. Temassız satın alma , arabaya teslim gibi alternatiflerin yaygın hale gelmesi mağaza da alışverişin daha farklı bir boyuta gelmesini sağlıyor. Özellikle bu yılbaşında tüketicilerin yarısı internetten satın alma  seçeneğini tercih edeceğini belirtmektedir.

Yapılan araştırmlarda kullanıcıların %70 i alışverişlerini daha erken ve sakin zamanlarda kalabalıktan uzak durarak önceki yıla göre mağazaya daha az gideceğini belirtti böylece online mağazalarda oluşacak trafiğin daha yoğun olması bekleniyor. Bu yüzden perakende satış yapan firmalar taleplerini daha iyi karşılamak için dijital stratejilerini iyi yönlendirmelidirler. 

Dijitale öncelik veren yaklaşımlar ile alışveriş yapanların neler düşüneceğini ve satın alacağını bilmek yararlı olacaktır. Kullanıcılara ihtiyaç duydukları ürünleri, bilgileri ve beklentilerini karşılayacak hizmeti sağlayıp dijital reklam stratejilerini iyi kullandığınız zaman bir adım önde olacaksınız. 

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
blank
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!