Online alışverişlerde corona virüs (Covid-19) etkisi

Online alışverişlerde corona virüs (Covid-19) etkisi

()

İnsanların hızlı virüs yayılımının önüne geçmek için evlerde kalması, getirilen çeşitli alışveriş kuralları, kapalı merkezlerden uzaklaşılması derken internetten satış yapan firmalar için yeni bir döneme giriliyor. Sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceği belirsizliği nedeniyle evine stok yapmak isteyen insanlar, dışarıya çıkmanın güvenli olmadığına inandıkları için e-ticaret firmalarına yöneliyorlar. Bu süreçte hepimizin alışveriş istatistikleri oldukça değişti.

E-ticarette corona virüs istatistikleri

Son 1-2 aylık sürece bakıldığında e-ticaret sektörünün yoğun bir şekilde faaliyetine devam ettiği görülmektedir. Ürün satışlarında son 1 aylık verilere bakıldığında %25’lik bir artış izlenmektedir fakat satış gerçekleşen kategorilerde çok büyük değişkenlikler ortaya çıkmıştır.

Dezenfektan, sabun, maske, tuvalet kağıdı, çamaşır suyu, kolonya gibi ürünlerde hem halk arasında çok konuşulduğu için hem de medyada çok fazla dile getirildiği için önceki dönemlere göre %90’a yakın bir satış artışı gerçekleşti.

Sanal Marketler Rağbette

Marketlerde yaşanan yoğunluk nedeniyle temel ihtiyaçların kolayca sipariş verilebildiği sanal marketlerin kullanımı oldukça arttı. Özellikle kısa sürede teslimat ile insanların kolayca alışveriş yapabildiği uygulamaların sipariş yoğunluğu da son dönemlerde %45 oranında artış gösterdi.

Caddelerdeki insan yoğunluğunun yüksek oranda boşaldığı 2. karantina haftasında, birçok kişi bulunduğu ortama daha fazla özen göstermeye ve önceden var olan eksiklerini tamamlamaya başladı. Öncelikli olarak aydınlatma ürünleri, beyaz eşyalar ve mobilya gibi temel yaşam malzemelerinin satışında %120’ye yakın artış gözlendi.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
blank
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!