Google Reklamlarında Potansiyel Müşteri Formu Nedir? Nasıl Kullanır?

google reklamları form uzantısı

Google Reklamlarında Potansiyel Müşteri Formu Nedir? Nasıl Kullanır?

()

Dijital pazarlamanın en büyük alanlarından olan facebook ve instagram reklamcılığını kullananların bildiği üzere, potansiyel müşteri formu toplamaya yönelik bir reklam modeli vardır. Lead odaklı reklamcıların daha çok tercih ettiği bu reklamları kullanarak hızlı bir şekilde kullanıcıların iletişim bilgileri elde edilebiliyor. Facebook veya Instagram kullanıcıları, Facebook’ta akış, hikaye gibi bölgelerde reklamlarla karşılaşıyor. Reklamlara tıkladıkları takdirde karşılarına iletişim veya çeşitli bilgilerini paylaşabileceği potansiyel müşteri formu ile karşılaşıyorlar. Doldurulan ilgili bölgeler(isim, soyisim, email, telefon vb.) müşterinin facebook hesabı ile ilişkilendirildiği için otomatik olarak dolduruluyor. Böylece Kullanıcı verileri doldurmakla uğraşmadan yalnızca gönder tuşuna basarak iletişim bilgilerini reklam veren firmaya iletebiliyor. Bu reklam modeli uzun zamandır Facebook Business Manager üzerinden kullanılabiliyor.

Bu gelişmelerin ardından Google Ads platformu, hedefi form toplamak olan reklam verenler için yeni bir reklam uzantısını açıkladı.

Potansiyel müşteri formu uzantısı nasıl kullanılır?

Bu uzantı ile birlikte reklam metinlerinin altında ek olarak kullanıcıların kişisel verilerini paylaşabileceği bir form uzantısı bulunuyor. Potansiyel müşteri formu uzantıları, mobil ve tablet cihazlarda metin reklamların alt bölümünde tıklanabilir olarak karşımıza çıkıyor. Bu reklam uzantısı Arama Ağı metin reklamlarınıza önemli katkı sağlayabilir.

Arama ağı metin reklamlarınızın hemen altında bulundurabileceğiniz potansiyel müşteri formu uzantıları, hizmetlerinizi arayan kullanıcıların dikkatini çeker, ve hızlıca onların kişisel iletişim bilgilerine erişebilmenizi sağlar.

Potansiyel müşteri formu uzantısı

Formu hazırlarken kullanıcıdan isteyeceğiniz verileri önceden belirleyebilirsiniz. Doldurulan form verilerini ise Google Ads panelinden görüntüleyebilirsiniz. Google bu verileri yalnızca 30 gün boyunca tutuyor. Bu sebeple form bilgilerini belirli sıklıklarla kontrol edip indirmeniz gerekebilir. Eğer kurduğunuz tüm reklam kampanyalarında aynı formu kullanacaksanız bu kampanyaları seçerek tek seferde tamamına aynı form uzantısını ekleyebilirsiniz. Ayrıca Google politikaları sebebiyle ekleyeceğiniz form uzantısına gizlilik politikası eklemeniz gerektiğini unutmayın.

Potansiyel Müşteri Formu Uzantısı Maliyeti

Google Ads hesabınıza potansiyel müşteri formu uzantısı eklemek için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmiyor.  Yalnızca uzantıya tıklamalar için standart reklam maliyetlerinizle ücretlendirilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
blank
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!