Google Reklamlarına Yeni Gelen Özellik: Bu Reklam Hakkında (About This Ad)

bu reklam hakkinda

Google Reklamlarına Yeni Gelen Özellik: Bu Reklam Hakkında (About This Ad)

()

Artık kullanıcılar, Google reklamverenleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilecek.  “About this ad” (Bu reklam hakkında) özelliği ile kullanıcılar, reklamverenin isminin yanında, reklamın neden kendilerine gösterildiğini de görebilecek. Reklamverenin diğer reklamlarını da görüntüleyebilecek ve isterse reklamı sessize alabilecek. 

Google paylaştığı blog gönderisiyle reklam deneyiminde daha fazla şeffaflık eklediği bilgisini verdi. Kullanıcılar, reklamverenin isminin yanı sıra bu reklamın neden kendilerine gösterildiğini de görebilecek. Ayrıca Google’’ın getirdiği yeni özellikler kapsamında kullanıcılar reklamverenin diğer reklamlarını da görüntüleyebilecek ve izleyicilere reklamı sessize alma seçeneği de sunacak. 

Reklamveren Doğrulama Programı’nın Rolü

Google açıklamasında 2020’nin Nisan ayında duyurduğu Reklamveren Kimlik Doğrulama Programı‘na da vurgu yaptı. O dönemde reklamverenler, işletmelerine dair çalıştıkları ülke ve sattıkları ürünler de dahil olmak üzere birçok bilgiyi doğruladı. Google’ın yayına aldığı bu yeni özellik, kullanıcıların işletmeler tarafından doğrulanan bilgilere kolayca ulaşmasını sağlıyor.

Ayrıca Reklamveren Kimlik Doğrulama Programı, ‘’About this ad’’ özelliği ile birlikte Google, reklamverenler arasındaki kötü aktörleri de devre dışı bırakıyor. Şirket, program kapsamında şimdiye kadar 90 ülkeden reklamverenleri doğruladığını belirtti. Google’ın açıklamasına göre; Doğrulama programı kapsamında çalışmalar ilerleyen zamanlarda da devam edecek. 

Reklamveren Sayfaları

Google’ın duyurduğu bir başka yenilik ise reklamveren sayfaları oldu. Kullanıcılar “About this ad” menüsü üzerinden “bu reklamverenden daha fazla reklam gör” kısmını tıklayarak, reklamverenin son 30 günde yayınladığı tüm reklamlara da erişebilecek. 

Ayrıca kullanıcılar “About this ad” menüsünden reklamverenleri şikayet de edebiliyor.  Önümüzdeki aylarda ABD’deki reklamverenlere açılacak olan özelliğin 2022’de tüm kullanıcılara açılması planlanıyor. 

Dijital Reklamcılıkta Şeffaflık Dönemi

Siyasi dezenformasyon başta olmak üzere reklamların, ülkelerin kaderini şekillendirmesi, sosyal ağlar için problemlerin de kapılarını açıyor. Teknoloji devleri davalarla gündeme gelirken, kullanıcılar da gerek belgeseller gerek konu hakkında yayınlanan makaleler aracılığıyla teknoloji okuryazarlığını artırmaya başladı. 

Google, 30 milyon kullanıcının her gün reklamların şeffaflık ve kontrol menüleri ile etkileşime girdiğini açıkladı. Ayrıca kullanıcılar diğer Google ürünlerine göre bu özellikleri en çok YouTubeda kullanıyor. Bu nedenle özellikler YouTube ve Arama ürünlerinde yayına alınacak

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button