Google My Business ile Harita Kaydı Oluşturma

google-my-business-harita-kaydı

Google My Business ile Harita Kaydı Oluşturma

İşletmenizin arama motorlarında üst sırada yer alması için yapmanız gereken önemli işlerden biri de Google Harita kaydınızı yapmaktır. Harita kaydı oluşturduğunuz zaman iş yerinizin bulunduğu bölgedeki müşterilerin size ulaşmasını kolaylıkla sağlarsınız. Aynı zamanda arama motorlarının yerel sonuçlarında sitenizin görünür olmasını da sağlamış olursunuz. Böylece işletmenize ulaşmak isteyen müşteriler kolaylıkla sizinle iletişime geçebilirler.

 

İşletmenizin haritalarda görünür olmasını sağlamak için yapılması gereken birkaç adım bulunmaktadır.

 

Google My Business Kaydı Gerçekleştirmek

 
Haritalara kayıt işlemi My Business sayfasından gerçekleşmektedir. Google My Business’da işletmenize ait bilgileri girerek bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Google My Business kaydı gerçekleştirirken size, işletmenizin adresi, çalışma saatleri, telefon fax numarası, posta kodu gibi temel bilgiler sorulmaktadır. Önemli olan bu temel bilgilerin doğru olarak yazıldığından emin olmaktır. Bilgileri girdikten sonra işletmenizi onaylatmak için 4 farklı yol izleyebilirsiniz. Bunlar,
 

  1. Posta kodu ile onay
  2. Telefon ile doğrulama
  3. E-posta ile doğrulama
  4. Search console ile doğrulama

 
Tüm işlemleri tamamladıktan sonra girmiş olduğunuz adresinize Google Amerika’dan bir “onay kodu” gönderilmektedir. Gelen zarfın içerisinde yer alan bu onay kodunu yazarak işletmenizi doğrulamış olursunuz. Onay kodunun adresinize gelmesi en fazla 30 gün sürmektedir. Ancak adresiniz yanlış girilir veya ulaşmaz ise hesabınızı doğrulayamazsınız.Yapmış olduğunuz bu işlem tamamen ücretsiz olup, firmanızı arama motorlarında daha kurumsal göstermek amacı ile kullanılabilmektedir.
 

Firmanız başka biri tarafından doğrulanmış ise,

Farklı biri tarafından doğrulanmış veya işletmenizi menüde listelenmiş olarak görmüyorsanız Hayır, “bunlar benim işletmelerim değil veya işletmeyi doğru olarak girdim” seçeneğini tıklayın. Sonrasında, işletmenize ilişkin bazı ayrıntıları girmeniz istenir. Doğrudan işletmenize ulaşılmasını sağlayacak, eksiksiz bir açık adres ve telefon numarası girdiğinizden emin olun. “GÖNDER” seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

 

Google My Business – Harita Kaydı Neden Önemlidir ?

 

Google My Business kaydı sayesinde haritalar üzerinden görünür olursunuz. Size ulaşmak isteyen müşteriler harita bilgilerinizi görebilir. Bunu yanı sıra işletmenizin adı aratıldığında ekranın sağ köşesinde işlemeniz ile ilgili temel bilgiler yer alır.

İşletme temel bilgileri size ulaşmak isteyen müşterilerin kısa sürede firma hakkında bilgi almasını sağlar. İşletmenizin türüne göre bu tarz bilgiler satışı arttırabilmek için hayati önem taşır. Harita kaydı yaptırdığınızda size yakın bölgelerdeki potansiyel müşterilerin işletmenizi bulma olasılığı %45 oranında daha fazla artacaktır.
 

Google Yorumlarının İşletmeye Etkisi Nedir ?

 

İşletme bilgileri sayfasındaki Google yorumlarının olumlu olması önemli bir referanstır. Çoğu potansiyel müşteri Google yorumlarını okur. Aynı zamanda burada bulunan derecelendirme de müşterilerinizin gözüne çarpan ilk unsurlardandır. Değerlendirmelerde elde edilen yüksek dereceli yıldızlar işletmenin güvenilirliği açısından önemlidir.

 

Sonuç Olarak,

Haritalar kaydı Google My Business sayfasından yapılmaktadır. İşletme bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan eminseniz en geç 30 gün içerisinde işletmenizi doğrulatıp harita kaydını gerçekleştirebilirsiniz. Google gibi Yandex’inde haritasına kayıt yaptırarak potansiyel müşterilere ulaşma ihtimalini arttırabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
 
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!