Google Ads Açık Artırma Bilgileri (Rekabet Analizi) Nasıl Yorumlanmalıdır?

google ads rekabet analizi1

Google Ads Açık Artırma Bilgileri (Rekabet Analizi) Nasıl Yorumlanmalıdır?

()


Açık artırma bilgileri ; kampanya, reklam grubu ve anahtar kelime düzeyinde de yorumlanabilir. Böylece sizinle aynı coğrafi konum ,aynı zamanda ve aynı anahtar kelimeler ile reklam veren rakip firmalarınız arasındaki performansınızı karşılaştırabilirsiniz. Nerede başarılı olduğunuzu ve nerede performansınızı arttırmanız gerektiğini göstererek teklif verme ve bütçe ayarlama konularında stratejik kararlar vermenize yardımcı olur. Açık artırma bilgileri , Arama Ağı ve Alışveriş kampanyalarında kullanılabilir.

Arama Ağı kampanyaları için Açık artırma bilgileri raporu:

Gösterim payı, çakışma oranı, daha üst konum oranı, sayfanın üst kısmı oranı, mutlak sayfanın üst kısmına oranı ve geçiş payı olmak üzere 6 farklı istatistik sunar. Seçilen dönemde belirli bir minimum etkinlik eşiğini karşıladığı sürece bir veya daha fazla anahtar kelime, reklam grubu ya da kampanya için rapor oluşturabilir, sonuçları zamana ve cihaza göre segmentlere ayırabilirsiniz.

  • Daha üst konum oranı (Yalnızca Arama Ağı kampanyaları)

Daha üst konum oranı, diğer katılımcıya ait reklamın sizin reklamınızla aynı anda gösterildiği durumda, diğer katılımcının reklamının sizin reklamınızdan daha yüksek bir konumda gösterilme sıklığıdır.

Örneğin, Açık artırma bilgileri raporunuzda diğer katılımcılardan birinin Daha üst konum oranı sütununda “%5” yazıyorsa bu, diğer katılımcıya ait reklamın, sizin reklamınızla aynı anda gösterildiği 100 gösterimden 5’inde sizinkinden daha yüksek bir konumda gösterildiği anlamına gelir.

  • Sayfanın üst kısmı oranı (Yalnızca Arama Ağı kampanyaları)

Sayfanın üst kısmı oranı, reklamınızın (veya hangi satırı görüntülediğinize bağlı olarak başka bir katılımcının reklamının) sayfanın üst kısmında, ücretsiz arama sonuçlarının üzerindeki alanda gösterilme sıklığını belirtir.

Örneğin, 100 gösterim alan bir reklamverenin 20 gösterimi organik arama sonuçlarının üzerindeki konumlardan herhangi birinde gerçekleşmişse sayfanın üst kısmı oranı %20 olur.

  • Mutlak Sayfanın üst kısmı oranı (Yalnızca Arama Ağı kampanyaları)

Mutlak sayfanın üst kısmı oranı, reklamınızın (veya hangi satırı görüntülediğinize bağlı olarak başka bir katılımcının reklamının) mutlak sayfanın üst kısmında, organik arama sonuçlarının üzerindeki ilk reklam olarak gösterilme sıklığını belirtir.

Örneğin, bir reklamın 100 gösteriminden 10 tanesinde söz konusu reklam organik arama sonuçlarının üzerindeki ilk reklam olarak gösterilmişse mutlak sayfanın üst kısmı oranı %10 olur.

Alışveriş kampanyaları için Açık artırma bilgileri raporu:

3 farklı istatistik sağlar; 

  • Gösterim Payı

Gösterim payı, aldığınız gösterim sayısının, almaya uygun olduğunuz tahmini gösterim sayısına bölünmesiyle elde edilen değerdir. Uygunluk, mevcut reklamlarınızın hedefleme ayarları, onay durumları, teklifleri ve Kalite Puanlarına göre belirlenir. Açık artırma bilgileri raporundaki gösterim payı metriği aynı zamanda, diğer reklamverenlerin gösterim payını, sizin de yer aldığınız açık artırmaların oranı cinsinden belirtir. Alışveriş kampanyaları için Kalite Puanının kullanılmadığını unutmayın. 

Ancak Alışveriş Reklamı tekliflerinizin genel kalitesi ve alaka düzeyi, bu tekliflerin uygunluk durumunu kesinlikle etkiler. 

  • Çakışma Oranı

Çakışma oranı, reklamınızın diğer bir katılımcının reklamıyla aynı anda gösterim alma sıklığıdır.

Örneğin, Açık artırma bilgileri raporunuzda diğer katılımcılardan birinin Çakışma oranı sütununda “%60” yazıyorsa, bu, reklamınızın her 10 gösteriminin 6’sında bu katılımcının reklamının da gösterildiği anlamına gelir.

  • Geçiş Payı

Geçiş payı, reklamınızın, açık artırmadaki başka bir katılımcının reklamından daha üst sırada yer alma sayısı ile diğer katılımcının reklamı gösterilmiyorken gösterilme sayısının, katıldığınız reklam açık artırmalarının toplam sayısına bölünmesiyle elde edilen bir yüzdedir.

Faydaları Nelerdir ?

  • Öncelikle sizinle  aynı açık artırmaya katılacak olan reklam verenleri görüp kendinizi onlar ile karşılaştırmanıza imkan tanır. Böylece diğer reklam verenlerden eksikliğinizin  ya da farklılığınızın ne olduğunu tespit ederek gerekli düzenlemeleri yapabilmenizi sağlar.
  • Reklamlarınızın arama sonuçlarındaki sıralamasını ve diğer reklam verenlere göre daha iyi bir sıralamaya sahip olup olmadığınızı görmenize imkan tanımaktadır.
  • Diğer reklam verenlerin toplam olası gösterim payı ile kendinizin toplam olası gösterim payını karşılaştırabilmenizi sağlar. 
  • Anahtar kelimelerinizi seçme konusunda ve reklam bütçeniz ile ilgili daha stratejik adımlar atabilmenize fayda sağlar.

Kısaca Açık Artırma Bilgileri  (Rekabet Analizi), sektörün ve rakip firmaların mevcut durumunu anlamanızı sağlayıp daha sonrasında yeni stratejiler belirlerken size yol gösterecek verileri sunar.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
blank
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!