Etkili Bir Banner Nasıl Olmalıdır?

banner tasarımı

Etkili Bir Banner Nasıl Olmalıdır?

()

Bir markayı tanıtırken potansiyel müşterilere hitap ettiğiniz tasarımlar, algınızı ve bilinirliğinizi doğrudan etkiler. Etkili banner tasarımı markanızın tüketiciler arasında hızla tanınmasını ve bilinmesini sağladığı gibi, kötü yapılmış çalışmalar da markaya zarar verir.

Etkili bir banner tasarım çalışması yapılırken dikkat edilmesi ve cevaplanması gereken pek çok soru var. Bunlar;

Banner Nedir? 

Zaman zaman web banner olarak da adlandırılan tasarımlar, online dünyanın en yaygın şekilde kullanılan görsel envanteridir. Farklı boyutlarda hazırlanabilen ve kimi zaman reklam, kimi zamansa website üzerinde kullanılan banner tasarımları ile ürün ve hizmetlerinizi potansiyel müşterilerinize tanıtabilirsiniz.

Farklı ekran boyutlarında düzgün şekilde görüntülenebilmeleri için çeşitli teknik gereksinimlere sahip olan banner tasarımları, tıklanma sonrasında bir sayfaya yöneltilecek şekilde planlanır.

 Genel Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Banner tasarımınızın genel görünümü için dönemsel trendleri takip etmeniz önemlidir. İlkbahar ve yaz döneminde daha canlı ve parlak renkler ağırlıkta olurken, sonbahar ile kış döneminde doğal tonları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Etkili Banner Tasarımı Nasıl Hazırlanır?

Kullanıcıları aksiyon almaya yönlendirmek amacıyla eklenecek CTA butonlarının yanı sıra, banner tasarımının dikkat çekici ve mesaj ile alakalı şekilde hazırlanması da önemlidir. İletişimi yapılacak olan mesaja uygun, yerleştirildiği alanda dikkat çekecek ve sade tasarımlar ile başarıya ulaşmanız kolaylaşır.

Banner çalışmanıza ana sayfanızda yer verecekseniz, sayfanın genel tasarımının bir devamı niteliğindeki görsellerden kaçınmalısınız. Kullanıcıların dikkatini çekmek amacıyla mesaja odaklanmaya, ürün ve hizmet özelliklerine yer vermeye, doğru bir iletişim ve yönlendirme yapmaya dikkat etmelisiniz.

 Nasıl Bir Banner Mesajı Kullanılır?

Banner tasarımınızın üzerine yer vereceğiniz metinler, kullanıcıları aksiyon almaya yönlendirmek için en etkili bileşendir. İndirim kampanyanız için hazırlayacağınız tasarımlarda indirim oranına daha büyük puntolarla yer verirken, kampanyanın geçerli olduğu kategori veya ürün gruplarını daha küçük fontlarla yazmayı deneyebilirsiniz.

CTA (Eylem Çağrısı) Buton Kullanımı

Ziyaretçileri aksiyona yönlendirmek için kullanılan CTA (Call to Action) butonları, net bir mesaj iletmelidir. “Alışverişe Başla”, “İndirimi Yakala” ya da “Ürünleri İncele” gibi kısa ve öz metinler kullanabilirsiniz. Butonlarınızın görsel olarak bütünle uyum içerisinde olmalı, ancak ilk bakışta fark edilebilir şekilde tasarlanması önemlidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
blank
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!