E-Ticarette Güven Kazanmak için Ne Yapmalısınız?

e ticaret güven

E-Ticarette Güven Kazanmak için Ne Yapmalısınız?

()

E-ticaret sektöründe belki de en önem vermeniz gereken şeylerden bir tanesi de tüketicilerin güvenini kazanmaktır. Günümüzde müşterilerin bir kısmının internet üzerinden alışverişe halen başlamamış olmalarının nedenlerin başında sitelerin güvenilirliği konusundaki bilgi eksikliğinden gelmektedir. E-ticaret siteleri tüketicilerinin güvenlerini kazanmaya başladıktan sonra tüketicilerin siteye bağlılığı artar. Türkiye’de tüketiciler internet üzerinden alışveriş yapacakları zaman marka bilinirliği olmayan mağazalardan alışveriş yapmaya çekinir. O yüzden tüketicilere güven verecek olan unsurları devreye sokmanız gerekir.

E-ticaret sitenizin kullanıcılara yeterince güvenilir gelmemesi satışlarınızı doğrudan etkileyecektir. Özellikle yeni açılan e-ticaret siteleri için bu güven unsurunu oluşturmak bir hayli zordur. Bu sebeple de firmalar, müşterilerine güven sağlayabilmek için ayrı çalışmalar yapmaları gerekir.

mobil e ticaret

Bunlar;

  • Güvenlik Özellikleri Sunun & SSL Kullanın 

Müşterilere tüm kişisel bilgilerinin korunduğunu ispatlamak için SSL sertifika ve rozetlerinizin bulunduğundan emin olun. Ödeme sürecinin her adımında güven sinyalleri eklerseniz; müşteriler ödeme bilgilerinin tamamen güvenli olduğuna ikna olur ve çevrimiçi işletmenize / markanıza güvenebilirler. Birçok e-ticaret sitesi ödeme sayfalarında güvenlik ikonları ekleyerek müşterilerinin tereddütlerini aşmalarını ve kendilerine güvenmelerini sağlar.

  • Müşteri Destek Saatlerinizi Belirtin

Müşteri destek biriminizin çalışma saatlerini de belirtmeye özen gösterin. Böylelikle tüketiciler size ne zaman ulaşabilecekleri konusunda da bilgi sahibi olurlar.Müşterilerinizin özellikle ödeme bilgilerini verdikleri sırada kendilerini güvende hissetmeleri gerektiğinden; size güvenebileceklerini gösterin. 

müşteri destek
  • Kendiniz ve Hizmetleriniz Hakkında Dürüst Olun

Tüketicilerin güvenini kazanmak için olmadığınız bir firma gibi kendinizi göstermekten uzak durmalısınız. Hizmetlerinizi olduğu gibi karşı tarafa anlatmalı, tutamayacağınız sözler vermekten kaçınmalısınız. Aksi takdirde tüketicileri yanlış yönlendirmiş olursunuz. Onlara sunduğunuz hizmetleri olduğu gibi anlatın ve tutabileceğiniz sözler verin.

  • Kaliteli Ürün Fotoğrafları Kullanın

Kaliteli ürün fotoğrafları da marka imajınızın için önemlidir. Düşük çözünürlüklü ve tek bir açıdan çekilmiş ürün fotoğrafları tüketicilerin ilgisini çekmeyeceği gibi yaptığınız işi de özensiz gösterecektir. Bu sebeple yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanmalısınız.

  • Müşteri Yorumlarına Yer Verin

Sitenizden alışveriş yapmış olan kişilerin yorumlarına da ayrıca yer verebilirsiniz. Ürün sayfalarındaki yorumların haricinde ana sayfanız üzerinde müşterilerinizin sizin hakkında söylediklerini de paylaşabilirsiniz. Gerek sosyal mecralar üzerinden gerekse diğer iletişim kanallarınız üzerinden sizin hakkınızda yapılan yorumları paylaşmanız, sayfanızı ziyaret eden başka tüketicilerin sizinle ilgili görüşleri görmelerini sağlar. Bu da tabii ki güven duygusunu güçlendirecektir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
blank
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!