DİJİTAL PAZARLAMA STRATEJİLERİNİ OKULA DÖNÜŞ SEZONUNA HAZIRLAYIN!

okula dönüş

DİJİTAL PAZARLAMA STRATEJİLERİNİ OKULA DÖNÜŞ SEZONUNA HAZIRLAYIN!

Yılın en önemli dönemlerinden biri olan okula dönüş sezonu birçok sektörün firma içindeki yıllık çalışmalarında yüksek dönüş alabilmesi için fırsat oluşturmaktadır. Bu açıyla değerlendirecek olursak eğer eylül ayı, yaz mevsiminin durağanlığından kış sezonuna geçerken ki satışlarını hızla arttırmakta, marka bilinirliğine ve potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen reklamverenler için oldukça uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Ancak firmaların dijital reklam çalışmalarını eylül ayına girerken yoğunlaştırmadan önce pazarlama stratejilerini tekrar gözden geçirmelerine büyük faydası olmaktadır. Değişen tüketici davranışları, online kullanıcıların çeşitlenen beklentileri ve iletilmesi amaçlanan tanıtım mesajlarında dönemsel farklılıklar analiz edildikten sonra çalışmalara başlanması gerekmektedir.

 

İşte reklamverenler için 4 temel adımda dijital pazarlama planını yılın en yoğun dönemine hazırlamaya yardımcı olacak bilgiler…

1) Zamanlama Yapın

 

Okulların açılması her ne kadar eylül ayının ortalarını bulsa da tüketicilerin bu dönem için hazırlıkları aslında çok öncesinden başlamış oluyor. İnternet teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte tüketiciler artık okul hazırlıkları için araştırmalarına neredeyse temmuz ayı ile birlikte başlayıp ekim ayına kadar sürdürüyorlar.

Bu doğrultuda firmaların dijital reklam gösterimlerini planlarken online kullanıcı alışkanlıklarını dikkate almaları gerektiği net bir şekilde ortaya çıkıyor. Fakat yine de okula dönüş hazırlıkları eylül ayının ilk haftalarında yoğunlaştığı için reklamverenlerin de çalışmalarına bu dönemde hız kazandırmalarında yarar var. Üstelik takvimler, alışveriş ihtiyacını son ana bırakan tüketicileri yakalamak için de yine en ideal zamanın eylül ayı olduğuna işaret ediyor.

2) SEO’ya (Arama Motoru Optimizasyonuna) Ağırlık Verin

 

Okula dönüş kampanyalarına odaklanılacak tarihler için takvimler oluşturulduktan sonra online kullanıcılarla etkileşime geçebilecek altyapıyı oluşturmak gerekiyor. Bu anlamda, araştırmalarını çoğunlukla arama motorları üzerinden yapan kullanıcıları yakalamak adına SEO’ya hız kazandırmak işinize yarayabilir.

SEO aracılığıyla pazarlama çalışmalarınıza güç kazandırmak için öncelikle blog içeriklerinizin ve online reklamlarınızın aranma hacmi yüksek kelimelerle desteklendiğinden emin olmalısınız. Böylece okula dönüş ihtiyaçlarını gidermek için arama motorlarından yardım alan online kullanıcıların markanızı kolaylıkla bulmalarını sağlayabilirsiniz.

3) Sosyal Medyayı Göz Ardı Etmeyin

 

Sosyal medya, her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla da paralel olarak firmalara ürün/hizmetlerini tanıtmak ve hedef kitleleriyle etkileşime girebilmek için önemli fırsatlar sunuyor. Okula dönüş sezonunda hem öğrenci hem de öğrenci velilerinin satın alma kararlarına sosyal medya platformları aracılığıyla yön verebilecekleri olasılığı göz önünde bulundurulduğunda bu mecraların önemi çok daha iyi anlaşılabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre online kullanıcıların yüzde 93’ü ihtiyaçları için alışveriş yapmadan önce sosyal medyada daha önceden yapılmış olan kullanıcı yorumlarından etkileniyor. Bu da sosyal medya pazarlamasının hedef kitleye erişimde oldukça etkili bir araç olabileceğine işaret ediyor. Markaların hedef kitlelerinin yoğunlukla yer aldığı sosyal medya platformlarına özel mesajlar ve içerikler kurgulayarak okul sezonuna uygun tanıtım çalışmaları yapmalarında yarar var.

4) Mobili Önemseyin

 

Sosyal medyanın yanı sıra mobil kullanımın da hızlı bir ivmeyle artışını sürdürmesi, reklamverenlerin mobil platformları da göz ardı ederek dijital pazarlama stratejilerini şekillendirmeleri gerektiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Üstelik mobil cihaz kullanım yaşının onlu yaşların başına kadar düştüğü gerçeği de düşünüldüğünde mobil reklamlar yoluyla çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşma şansı yakalamanın mümkün olduğu rahatlıkla görülebilir.

Reklamveren firmaların tüketici davranışlarını iyi bir şekilde gözlemleyip hem geleneksel hem de dijital reklam stratejilerini beklentilere uygun biçimde sürekli olarak iyileştiriyor olmaları, kampanyaların başarılı olmasında kritik bir rol oynuyor. Eğer siz de yılın her döneminde hedef kitlenizin beğenisine hitap edecek online reklamlara imza atmak istiyorsanız markanıza uygun reklam teknolojilerinden yararlanmaya başlamalısınız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
 
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!