Blog Yazılarınızı Nasıl SEO Uyumlu Hale Getirirsiniz?

seo uyumlu blog

Blog Yazılarınızı Nasıl SEO Uyumlu Hale Getirirsiniz?

()

SEO, organik (reklamsız) arama motoru sonuçlarında web sayfanızın görünürlüğünü arttırmaya yönelik olan ve sayfanızı, içeriklerinizi sıralamalarda bulmayı kolaylaştıran bir çalışmadır.

Bu yöntemi uygun şekilde optimize ederseniz Google aramalarında daha üstte çıkarsınız ve siteniz daha çok tıklama alır. 

Sadece blog yazısı yazmak sizi aramalarda birinci sıraya taşımaz, ancak seo çalışmasına oldukça etkisi vardır. SEO uyumlu blog yazmak için aşağıdaki adımları dikkate alabilirsiniz.

  1. Anahtar Kelimeler 

Hedef kitlenizi hazırlayacağınız içeriğe  bağlamanıza yardımcı olur. Belirli kelimeleri ve cümleleri tekrarladığınızda, bu terimleri arayan kişilerin yayınınızı bulması daha kolaydır.   Başlıklar ve alt başlıklar, giriş cümlesi, sonuç paragrafı, bağlantı metni, başlık etiketleri gibi kısımlara anahtar kelimelerinizi yerleştirmek etkileşimi arttıracaktır.

  1. Mobil Uyumluluk

Google telefondan yapılan aramalarda ilk mobil uyumlu siteleri öne çıkarıyor. Bu aşamada “Responsive design” denilen teknik kullanılıyor. Mobil uyumlu bloglar SEO için avantajlıdır.

  1. Bağlantıları Dahil Etmek  

 Blogunuzu yazarken başka bir blog veya makaleden bahsettiğinizde, başvurduğunuz bilgilere bir bağlantı ekleyin. Link vermek ve almak, arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak isteyen tüm siteler için önemlidir.

  1. E-Bülten Göndermek 

Takipçilerinize  e-posta yoluyla yayınlarınıza abone olma imkânı sunun. Böylece okuyucularınız sitenizde yayımlanan yeni içerikleri sürekli kontrol etmek zorunda kalmaz, en son yayımlanan yazılarınızdan anında haberdar olurlar.

  1. Fotoğrafları Optimize Etmek

Blogunuz yazı içeriğiniz ile alakalı olabilecek görseller de içermelidir. Hazırlanan alt metinler görseli tanımlayıcı özellikte olmalıdır. Spesifik olmalı ve anahtar kelimenizi kullanmanız gerekmektedir. Bu altyazılar sayesinde arama motorlarının görseller kısmında sizin blogunuzun görseli çıkabilir. 

  1. Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak

Blog yazılarınızın birçok kişiye erişmesi için sosyal medyada düzenli olarak yazılarınızı paylaşarak daha fazla gösterim almasını sağlayabilirsiniz.

  1. Her Zaman Güncel Olmak

Arama motorlarının sonuç sayfalarına sadece yeni bir sayfa eklemek ve sıralama kazanmak uzun süre alabilir. Onun yerine  içeriğinizi güncelleyerek önceki yazınızın avantajlarını yeni içeriğinizde kullanabilirsiniz. Böylece sıralamalarda hem üstte çıkabilecek hem de ziyaretçi sayınız artacaktır. Güncellenmiş yazılarınızın ömrü daha uzun olacak ve sonuçları çok daha iyi olacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla! (1-5 arası)

Ortalama / 5. Oy sayısı

Şimdiye kadar oy veren olmadı. İlk sen ol!

Eğer Yazımızı Beğendiysen...

Sosyal Medyada Paylaşabilirsin!

Bu yazıyı beğenmediğinize üzüldük.

Yazıyı geliştirmemize yardım et

Bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi bize iletebilir misin?

Call Now Button
blank
Formu Doldurun, Sizi Arayalım!